
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 1.25 V |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Type | Voltage |
| Max Power Dissipation | 5 mW |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 5.5 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Number of Bits | 14 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 8 µs |
| Nominal Supply Current | 550 µA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Resolution | 1.75 B |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Max Digital Supply Voltage | 3.3 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.3 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
Stock: 2750
Distributors
pcbx
Unit Price$5.31191
Ext.Price$5.31191
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.31191 | $5.31191 |
| 10 | $4.12023 | $41.20230 |
| 25 | $3.82249 | $95.56225 |
| 50 | $3.66965 | $183.48250 |
| 100 | $3.52291 | $352.29100 |
| 300 | $3.40457 | $1021.37100 |
| 500 | $3.29020 | $1645.10000 |
| 1000 | $3.17967 | $3179.67000 |
| 3000 | $3.07292 | $9218.76000 |
